1. Odpowiednie uprawnienia instruktorskie.
To absolutna podstawa, aby dana osoba mogła pracować jako instruktor pływania. Po zaliczonym kursie i zdanym egzaminie, osoba otrzymuje legitymację instruktora, która uprawnia go do świadczenia usług w danym zakresie.
2. Ciągłe doskonalenie umiejętności.
Zawód ten wymaga, aby osoba go wykonująca na bieżąco aktualizowała swoją wiedzę i poszerzała zakres swoich kompetencji, także o nauki pokrewne. Jeżeli instruktor chce być w swoim zawodzie naprawdę dobry, powinien często dokształcać się np. w tematach biomedycznych czy motywacyjnych.
3. Nienaganna technika.
Osoba, która ma uczyć innych jak poprawnie wykonywać dany sposób pływania, musi posiadać perfekcyjną technikę pływania, tak, by wychwycić wszystkie błędy kursanta i wskazać właściwą pozycję. Tylko osoba biegła w temacie może udzielać wskazówek innym.
4. Doświadczenie.
Idealny instruktor powinien mieć spore doświadczenie w wykonywaniu danego zawodu, najlepiej potwierdzone referencjami z poprzednich stanowisk pracy. Może to być również bezpłatny wolontariat, praktyki czy staże, które potwierdzają pracę z kursantami z pozytywnym wynikiem.
5. Odpowiednie usposobienie.
Instruktor pływania to osoba, która powinna wzbudzać sympatię, często uśmiechnięta, radosna, oraz cierpliwa. Na każde zapytanie uczestnika pływania, powinna odpowiadać z pełnym zaangażowaniem, bez uszczypliwości i z dużą dozą wyrozumiałości. Jeżeli instruktor będzie nieprzyjemny, mało pomocny i arogancki, mało prawdopodobne, że będzie miał stałych odbiorców swoich usług.
6. Pochwała zamiast krytyki.
Idealny instruktor pływania, nie powinien krytykować sposobu pływania danej osoby. W jego gestii jest wskazanie błędów i sposobów ich poprawienia. Nie należy więc zbyt dosadnie krytykować, a mile widziane są natomiast pochwały za każdy udany wyczyn. Takie komplementy są ogromną motywacją do jeszcze cięższej pracy nad swoimi niedoskonałościami.
7. Dbałość o różnorodność prowadzonych zajęć.
Zajęcia z instruktorem pływania muszą być także atrakcyjne pod względem różnorodności. Jeżeli w zajęcia wkradnie się rutyna, to kursant, niezależnie od tego czy to będzie dziecko czy osoba dorosła, może zrezygnować z uczestnictwa. Nie ma nic gorszego niż nudne zajęcia, za które trzeba dodatkowo zapłacić.
8. Spójność w swoich działaniach.
Jeżeli instruktor promuje zdrowy styl życia, regularne uprawianie sportu, zdrową dietę, a poza zajęciami nadużywa alkoholu, bądź jest aktywnym palaczem, to nie świadczy to na korzyść takiej osoby. Taka osoba może uchodzić za nieautentyczną.
9. Przygotowanie do zajęć.
Każdy instruktor pływania powinien przed zajęciami z kursantem, mieć przygotowany plan działania. Zajęcia nie mogą odbywać się w przypadkowy, niezorganizowany sposób.
10. Praca z dużym zaangażowaniem.
Idealny instruktor pływania powinien kochać swoją pracę i umieć o niej opowiadać. Świadczy to o dużym profesjonalizmie i zaangażowaniu danej osoby.
0 Komentarzy